Paylaş :

The Sultans of Poem
İskender Pala
Hazırlayan: Hüseyin Öztürk
Çeviri: Jane Louise Kandur
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
2005
İngilizce
Ciltli, Kuşe Kağıda Lüks Baskı, (24×29 cm)
213 Sayfa

Önsözden:

There is no doubt that for a great nation to rise again it is necessary to keep alive the people and events of yesterday in the conscience of society; it is these elements that ensure the continuation of this greatness. It is possible to bring them to a level where the children of today can understand the past, make a connection with it, feel and live the language, and understand the conscience and belief of yesterday’s great people.

Açıklama:

“Şiirlerin Sultanı”

İskender Pala’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla hazırladığı ‘The Sultans of Poems’ adlı kitap, Osmanlı sultanlarını, onlara adanmış dizeler, gazel ve şiirlerle anlatıyor.

Okuyucularını, Osman Gazi’den başlayarak V. Sultan Mehmed’e kadar tarihte bir yolculuğa çıkaran eser, tarihin tozlu sayfalarını tekrar aralıyor. 1258’den 1918’e kadar hüküm sürmüş sultanların kısa yaşam öykülerinin ve haklarında yazılmış şiirlerin yer aldığı bu kitap, çocuklarınızdan torunlarınıza kadar herkesin faydalanacağı ve geçmiş hakkında bilgi edinebileceği önemli bir yapıt.