Paylaş :

Tıp Ansiklopedisi
J. A. C. Brown
1974 Remzi Kitabevi
Hazırlayan: A. M. Hastin Bennett
Çeviren: Reyhan Erez
503 Sayfa, 17×25

Açıklama:

Bu kitap ansiklopedik bir yöntemle hazırlanmış ve resimlendirilmiştir. Kitapta tıp konusunda pek çok sorunuza cevap bulacaksınız: Kobalt tedavisi nedir? Marıhuana, alkolden de tehlikeli midir? En iyi sunî solunum nasıl yaptırılır? KAnser çeşitleri ve belirtileri nelerdir?

“Tıp Ansiklopedisi” tıp konularında pek az bilgisi olanlara göre hazırlanmıştır. Özlü ve bilimsel bir anlatımın yanı sıra, gerekli maddelerde kaçınılmaz ayrıntılara girilmiştir. Eser bu özelliğinden ötürü, tıp konularında pek az bilgisi olanlarla birlikte, tıp öğrencilerine, hemşire ve hastabakıcılara, sağlık işlerinde çalışan herkese faydalı olabilecek niteliktedir. Bir kitap hiçbir zaman bir doktorun uzun yıllarda oluşan tecrübesinin yerini alamaz. Ama kişilerin sağlıklı yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla; uyarıcı ve öğretici olabilir ve doktorla hasta arasında yararlı bir işbirliği sağlayabilir.

Bu kitapta günümüzün sağlıkla ilgili pek çok sorunu da ele alınmıştır: Uyuşturucu madde alışkanlığı, organ nakli, böbrek makinesi… ele alınan konulardan bazılarıdır. 16 renkli ve 300 kadar siyah beyaz resimle (röntge, kardiogram vb. çizimler dahil) kişinin sağlık durumu, teşhis ve tedavi yöntemleri ve tedavi araçları tanımlanmaktadır.

Okuma ve öğrenme isteğinin büyük bir hızla geliştiği yüzyılımızda insanı kendi bedenini içinde olup bitenlere yabancı bırakmak mümkün değildir. Günümüz okuru “Tıp Ansiklopedisi”nde pek çok sorusuna karşılık bulacaktır.