Paylaş :

Türk Resim Sanatında 30 Yıl
DYO Resim Yarışmalarının Katkısı İle
Metin Yazarı: Kaya Özsezgin
İngilizce Tercüme: Kemal Çakman
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
Şömizli, Ciltli, Kuşe Kağıda Baskı, (24×31 cm)
1997
200 Sayfa

Önsözden:

Toplumların kültürel gelişiminde sanatın etkinliğine inanan DYO, 30 yıl önce başlatarak aralıksız sürdürdüğü Türkiye çapındaki ödüllü resim yarışmaları ile Türk Resim Sanatı’na önemli katkılar sağlamıştır.

DYO, topluma karşı sosyal bir görev anlayışıyla başlattığı resim yarışmalarına, sanatçılarımız ile sanata duyarlı halkımızın gösterdiği, giderek artan ilgiden ve topluma malolmuş bu dayanışmadan onur duymaktadır.

Bugüne kadar sürdürülen DYO yarışmaları ile ülkemize 4000 kadar sanatçının onbin civarında eser kazandırmasına vesile olurken, her yarışmada değişik bilim adamı, sanat yorumcusu ve sanatçılardan oluşan seçici kurulların titiz değerlendirmeleri ile 348 sanatçıya ödül ve mansiyon verilmiştir.

DYO yarışmalarında ödül kazanan eserlerin sergilendiği Türkiye’nin ilk özel resim müzesi S. Yaşar Resim Müzesi ile İzmir’i bir sanat şehri yapmanın ilk adımını atarken, aynı zamanda da Türk Resim Sanatı’nın 30 yıllık gelişiminden alınan bir kesiti sanatseverlerin beğenisi sunmak görevini üstlenmiştir.

Resim yarışmalarının 28.cisi anısına hazırlanan ve S. Yaşar Müzesi koleksiyonunu belgeleyen bir kitap sayesinde, 1967-1997 dönemi Türk Resim Sanatı’ndaki gelişmeleri, gelecekteki sanatla ilgili kuşaklara aktarmayı amaçladık. …

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı