Paylaş :

ipek-yolu-kavsaginin-olumsuzluk-eserleri

Tarihçi Cengiz Alyılmaz, Asya coğrafyasındaki Türk izlerini belgeler ışığında ortaya koyuyor. Türk Tarihi Kitapları kategorisinde tarihsel belge ve yazıtların açıklamalarını bulacağınız eser prestij kitap niteliğinde kuşe baskılıdır. Asya Coğrafyasındaki büyük alan çalışmasının ürünü olarak Atatürk Üniversitesi tarafından 2015 yılında yayınlanmıştır.  22,5×35 cm ve 3,5 kg ağırlığındaki kitap 643 sayfadan ibarettir. Şömizli ve ciltli kapaklıdır.

Türk Kültür Tarihi

Kitapta, kaya üstü betikler; dikili, damgalı ve tasvirli taşlar; kurganlar, mezarlar, mezarlıklar, türbeler, heykeller, heykelcikler; tapınma yerleri ve dinî ziyaret alanları; eski kent kalıntıları, mimarlık eserleri; çeşitli kullanım ve bezeme gereçleri detaylıca incelenmiştir. Alt başlıklarla obje ve malzemeler hakkında bilgiler verilmektedir. Türklerde görülen çene bağlama geleneği, orta asyadaki ‘beyaz piramitler’ efsanesi,(Kök)Türk harfli yazıtlar, kâğıda yazılı (Kök)Türk harfli belgeler ve kitaplar, yabancı dillerdeki yazıtlar, Uygur harfleri ile yazılmış eserlerle pek çok yazıt hakkında görsellerle desteklenen ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Dikilitaşlardan kayalara, taş babalardan heykellere, sikkelerden mağara duvarlarına, süs ve kullanım eşyalarından nakşedilen yazıları; yazıt anlamlı bezemeleri, kültür ve uygarlığına ait eserleri ortaya çıkaran Prof.Dr. Cengiz Alyılmaz’ın eseri Türk Tarihi Kitapları içinde başyapıt niteliğindedir.