Paylaş :

Hoşgörülerin Diyarı Mardin
Adnan Avuka, Gazeteci Fotoğraf Sanatçısı
Editör: Sabahattin Ergin
Tercüme: Ufuk Türkoğlu
Som Basın Ajansı
Türkçe, İngilizce, Süryanice
5. Baskı, 2009
128 Sayfa
Sert Kapak, Kuşe Kağıda Lüks Baskı, (24×23 cm)

Açıklama:

Mardin’i fotoğraflarla tanıtmanın zorluğunu bilerek, bu işe yüreklenen fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Adnan AVUKA’nın gayret ve özverisini hayranlıkla izliyorum.

Mardin, binlerce yıl önce eğitim şehri görevini üstlenmiş, bugünlere ışık tutacak, geçmişten çağımıza çağdaşlık felsefesinin temellerini atmış bilginleri yetiştirmiştir. Tarihin zenginliği, kültürlerin yoğrulduğu bir kentte yaşamanın ve bu zenginliği gelecek nesillere teslim etmenin heyecan ve mutluluğu her sorumlu insanın gönlünde yatan temel amaçtır.

Kültürlerin beşiği Mezopotamya’nın önünde adeta diz çöktüğü binlerce yıllık tarihi kentin, her alanda farklılığını görmek ve yaşamak mümkündür. Sokaklarının huzur verdiği, reyhan kokan geniş avlulu taş evlerinin yıllara ve doğaya meydan okuyuşunu görmenin, gezmenin verdiği hazzı tatmayanların yaşamlarında bir boşluk olduğuna inanıyorum.

Taşların dile geldiği, inançların şiirselleştiği “Taş Kent” Mardin’de, ezan ve çan seslerinin kardeşçe gökyüzünde buluşmasıyla yaşanan manevi huzur, gökyüzüne komşu olmanın kente verdiği güzellik, Mezopotamya’nın deniz görüntüsüyle birleşmesi, tarih boyunca Mardinlilere ve Mardin’i görenlere ilham kaynağı olmuştur.

Mardin binlerce yıl Hıristiyan’ını, Yezidi’sini, Müslüman’ını din ve dil kardeşliğinin en güzel örneğini sergileyerek bağrında barındırmış ve “Dünya Kenti” olma özelliğini göstermiştir. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinin kriter olarak belirlediği özellikler, binlerce yıl önce Mardin’de yaşam felsefesinin temel değerleriydi. Bir yazarımızın ifade ettiği gibi “Dünyayı Mardinleştirmek” gerekir. Dünya Mardinleştirilirse, bütün dengelerin hoşgörü ortamında en yüksek ve güvenilir düzeyde yerli yerine oturacağına inanıyorum.

Yaşamı boyunca Mardin’in tanıtımı için her türlü gayret ve fedakarlığı gösteren, yurt içinde ve yurt dışında açtığı fotoğraf sergileri ile Mardin turizmine büyük katkılar yapan fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Adnan AVUKA, yukarıda ifade etmeye çalıştığım değerleri, Mardin fotoğraflarını içeren kitabıyla, bu kenti sevenlerin ve merak edenlerin beğenisine sunacaktır.