Paylaş :

gecmisten_gunumuze_istanbulYapı Kredi Yayınları tarafından 2011 yılında yayımlanan Geçmişten Günümüze İstanbul Tiyatroları, tiyatroseverler için başvuru kaynağı niteliğinde bir referans kitabıdır.

Diğer adıyla Geleceğe Perde Açan Gelenek kitabı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin işbirliği ile hazırlanmış. Kitapta geçmişten günümüze İstanbul Tiyatroları tarihi incelenmiş. Tiyatroların yerleri, yapıları, toplulukları ve tiyatro tarihimiz içerisindeki yerleri titiz bir araştırmacılıkla belgelenmiş.

Üç cilt halinde hazırlanan kitabın birinci cildinde Suriçi İstanbul’u Bakırköy ve çevresindeki tiyatrolar ele alınmış. Kerem Karaboğa’nın hazırladığı bu cilt 186 sayfa. İkinci ciltte Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve çevresindeki tiyatrolar incelenmiş, Yavuz Pekman tarafından hazırlanan bu ciltte 386 sayfa. Üçüncü ve son ciltte ise Anadolu yakasındaki tiyatrolar incelenmiş, Fakiye Özsoysal ve Metin Balay tarafından hazırlanan bu ciltte 339 sayfa.