Paylaş :

Din Nedir?
Tolstoy
Hazırlayan: Zeynep Güleç
Akvaryum Yayınevi
2005
208 Sayfa

Açıklama:

Rus edebiyatının devlerinden olan Tolstoy (1828-1910); Din Nedir? adlı eserinde, resmi Hıristiyanlık ve Kilise’yi sorgulayıp, insanın var oluş gayesi, Tanrı ve Dünya ile nasıl bir bağ kurması gerektiği sorusuna eğiliyor.

“Dinin temelleri, yüksek insani olgunluğa varmış kimselerce, insanın, üzerinde gücünü hissettiği Sonsuz Varlık ya da varlıklarla kurduğu ilişki olarak açıklanmıştır. Değinilen ilişki kişilere, zamana göre ne tür değişiklikler gösterirse göstersin, insanın dünyaya yolunu çizmeye çalışmış, bu yolda nasıl davranılacağı hakkında kurallar koyma çabasına girmiştir.”

Arka Kapak:

Tolstoy’un kendisini ve Allah’ı arayış macerası bütün ömrünü kaplamaktadır. Ömrü boyunca anlaşılamadı. Sürdürdüğü burjuva hayatını terk etti. Etrafındaki hiç kimse; karısı bile onu anlayamadı. Seksen iki yaşındayken bir gece evden kaçtı ve İstanbul’a hareket etmek üzereyken bir tren istasyonunda hayata gözlerini yumdu. Bazı çevrelere göre bütün hayatı boyunca sürdürdüğü hakikat arayışlarının sona erdiği ve gerçek hakikatı İslam’da bularak bu dini öğrenmek için İstanbul’a yöneldiği iddia edilir.

Tolstoy “Din Nedir?”de hiçbir canlının dinsiz yaşayamayacağını; dinin, sanatla, hayatla, felsefeyle nasıl ayrılmaz bir bütün olduğunu ortaya koyar.