Paylaş :

16. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Albümü
D&R Yayımcılık
Birinci Baskı, 1999
Ciltli, Şömizli, Kuşe Kağıt, (20,5×28,5 cm)
240 Sayfa

 

Önsözden:

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması onaltıncı yılını tamamladı.

Onaltı yıldır, bu yarışma nedeniyle karikatürün farklı kültür anlayışları ve dünya görüşleri ile yetişmiş sanatçıları buluşturan, onları barış, insan sevgisi ve hoşgörü gibi evrensel ilkeler etrafında kenetlendiren bir dal olduğunu söylüyorduk.

Onaltıncı yarışmanın yapıldığı 1999 yılının yaz aylarında Türkiye’nin geçirdiği büyük deprem felaketi, karikatür sanatçılarının yukarıda saydığımız ilkelere olan bağlılıklarını göstermelerine yol açtı. Sayısız sanatçı ve zaman zaman bu yarışmanın Seçiciler Kurulu’nda bulunmuş dostlarımız Aydın Doğan Vakfı’na başsağlığı ve geçmiş olsun mesajları yağdırdılar. …

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda değerlendirilen eserler, sadece Türkiye içinde değil, yurtdışında da sergileniyor. Onbeş yılın en iyi karikatürlerinden oluşan bir sergi, geçen yıl Moldova Cumhuriyeti’nin, daha sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentlerinde açıldı ve büyük ilgi uyandırdı.

… Onaltıncı yıl yarışmasına 87 ülkeden 1141 sanatçı, 3388 karikatür ile katıldı. Önseçiler Kurulu, bu eserleri değerlendirdi ve 301 sanatçının 361 karikatürünü “Seçiciler Kurulu”na sundu. Biz Seçiciler Kurulu’nu oluştururken iki şeye özen gösteriyoruz. Seçiciler Kurulu’nda oy çoğunluğu yabancı üyelerin oluyor ve tartışmalı eleme turlarından sonra asıl değerlendirme gizli oyla yapılıyor.

Bu iki ülke, 1983 yılından bu yana süregelen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmaları’na dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı dili konuşan, farklı dünya görüşlerini paylaşan sanatçıların bize beslediği güvenin dayanağı oluyor.

Böylece Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, benzerleri arasında dünyanın “1” numaralı yarışma kurumu olma niteliğini sürdürüyor.

Orhan Birgit/ Yürütme Kurulu Başkanı