Paylaş :

100 Yılın Geleneksel Tadı: KOSKA
1907
Birinci Baskı, 2007
Proje Yönetmeni: Evren Gözüyaşlı
89 Sayfa
Ciltli, Kuşe Kağıda Lüks Baskı, (23,5×22,5 cm)

Kitap Hakkında:

Koska, 1907 yılında geleneksel lezzet ustalığında 100 yılı geride bıraktı. Hacı Emin Dindar’la Denizli’de başlayan yolculuk şimdi Avcılar’dan dünyaya yayılarak 100 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyor.

Koska semtindeki ‘Helva Evi’nin kocaman bir marka olan Koska’ya dönüşmesini anlatan kitapta çok özel bir tarih fotoğraflarla yer alıyor. Koska arşivinden özenle seçilen fotoğraflara firmanın 3. kuşak temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Nevzat Dindar’ın tanıklığı eşlik ediyor. Ayrıca önemli kaynaklardan alınmış bilimsel bilgiler ışığında damak tadının ötesinde bir yaşam kültürü olan helva her yönüyle anlatılıyor. Okuyunca helva hakkında çok şeyi bilmediğinizi anlayacaksınız.

Uzun bir çalışmanın ürünü olan kitapta ayrıca Türkiye’nin çok önemli bilim ve sanat insanlarının bu özel tada ilişkin anıları ve cümlelerine yer verilmiş.

Aydın Boysan, Gazanfer Özcan, Halit Kıvanç, Hakkı Devrim, Erkan Yolaç, Tarık Minkari, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu, Prof. Dr. Ali Uras ve Ayla Algan tanıklıklarıyla kitaba katkıda bulunmuşlar.

“Bu kitap, seçimleri ve beğenileri sayesinde Koska’ya 100. yılını kutlama ayrıcalığını ve mutluluğunu veren değerli tüketicilerimizi ve keyifli anılarını, fikirlerini bizlerle paylaşma lütfünde bulunan sevgili dostlarımıza ithaf edilmiştir.”

KOSKA Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Dindar